^Nach oben
arbeiter aus östeuropa ärzte östeuropa Handwerker arbeitskräfte aus östeuropa rumänischen Mitarbeiter personal

DISTRIBUIRE SI MONTAJ MOBILA - GERMANIA

Candidatul ideal

Persoana serioasa, responsabila si perseverenta aflata in cautarea unui loc de munca stabil, dornica de a se stabili pe termen lung in Germania. Aptitudini in domeniul tehnic/montaj. Carnetul de conducere ptr. TIR sau cunostinte de limba germana prezinta un avantaj.

Descrierea jobului

Jobul este oferit de catre unul dintre cei mai mari producatori si comercianti de mobilier din Germania.
Activitatea consta in distribuirea si montajul mobilierului la clientii firmei, pe teritoriul Germaniei.
Este nevoie de carnet de soferi pentru TIR (Categoria C+E) si cunostinte de limba germana la nivel A2.
Toate acestea se asigura de catre companie:
- firma prefinanteaza toate cheltuielile cu scoala de soferi in Romania inclusiv taxele de examinare
- firma asigura in aceasta perioada in paralel cursuri de limba germana
- persoanele selectate au asigurate o bursa pe durata scolarizarii in valoare de 300€/luna.
- persoanelor care nu sunt din localitate li se asigura cazarea
Scolarizarea se desfasora in prezent in localitatea Medias, judetul Sibiu si dureaza intre trei si patru luni.

Dupa dobandirea carnetului de conducere TIR si absolvirea examenului de limba germana (nivel A2) se asigura un loc de munca in Germania.
In primele luni persoanele vor fi initiate de catre colegii germani in special in ceea ce priveste montajul mobilei. In aceasta perioada se prefinanteaza si cazarea.

Salarizarea este dupa cum urmeaza:
- in perioada de initiere din Germania: 2000 Euro brut/luna
- dupa perioada de initiere si inceperea muncii efective se intra in sistemul de bonusare al firmei ceea ce inseamna o crestere de ca. 250 Euro a salariului brut lunar.
Dupa 2 ani se ajunge de regula la un salar brut lunar de 2800 - 3000 Euro, in functie de numarul de livrari efectuate.

Se asigura contract de munca german, asigurare medicala de stat si plata tuturor contributiilor si sporurilor conform legislatiei germane.

Contractul se semneazua pentru o perioada de minim doi ani de zile. O reziliere a contractului de munca inainte de doi ani de la data inceperii muncii in Germania atrage dupa sine returnarea tuturor costurilor suportate de firma cu scolarizarea si cu primele luni de cazare in Germania (procentual, in functie de perioada lucrata)

Pentru mai multe informatii va asteptam sa ne contactati la nr. de tel. 0742 127 745
Interviurile finale se vor desfarura in Medias in luna iunie.

Descrierea companiei

Compania angajatoare este una din cele mai mari case de mobila din Germania, a fost fondata in 1874 si are in prezent 6000 de angajati.
Firma detine 19 centre comerciale proprii in Germania, fiecare cu o suprafata de desfacere situata intre 30.000 si 45.000 de metri patrati.
Pe langa acestea firma detine 6 depozite centrale cu o suprafata totala de 600.000 de metri patrati.

750 de camioane proprii asigura livrarile in timp util pentru cei 1,5 milioane de clienti anuali ai companiei.